Červenec 2013

Tábor chalupa 2013

23. července 2013 v 20:39 Společné zážitky - blog
Byli jsme opět s Iblíčkama na chalupě, tentokrát bez tatínků, protože Ti měli namířeno do Vizovic - trochu si metalově vyčistit hlavy :-). Tentokrát jsme chalupu pojali táborově, já a Marti jsme byli vedoucí, Barunka s Rozárkou 1.oddíl, Alenka s Ondráškem 2. oddíl a obě babi s dědou 3. oddíl. Vyráběli jsme táborové vlajky, vymýšleli oddílová jména, ráno organizovali společnou rozcvičku, hledali poklad u stříbrného jezera v nedaleké Polínce, prolínali jsme to přírodovědnými okénky, hráli po domácku vyrobené Aktivity, Alenka s Ondráškem se vydali na první samostatnou stopovačku kolem chalupy..- to je tak nadchlo, že mohou jít sami, že chtěli opakování a tak už jsme se odhodlali poslat je trošku dál. Závěrem našli mapu a hledali poklad na Lípě. Alenka s Ondráškem se i přes tak zajímavý program nějak víc hádali a prali, asi to trochu způsobila Ondráškovo horečka a Alenky nevyspání. Horečku měla navíc i Rozárka, které se nakonec vyklubala angina. Já opět v noci nemohla spát, nejdřív jsem se bála strašidel a pak trochu hmyzu :-))...Baru s Ájou vstávaly po šesté, abychom nebudily zbytek osazenstva, tak už jsem většinou od šesti ráno korzovala s kočárkem v pyžamu po okolí, když Baru hodně plakala, tak jsem podlehla a ve svých pyžamových kalhotách se sněhulákama jsem se vydala i po silnici k jezírku. Babička s dědou nám dělali zásobovací a vyvařovací jednotku, nevíme, jak bychom se bez jejich pomoci s těma všema kňouravýma a zlobivýma dětma zvládli...Ale my s Marti také zasluhujeme velikou pochvalu za to, že jsme dokázali vzkřísit táborového ducha i za tak nepříznivých okolností. Ondrášek a Alenka po příjezdu domů vyžadovali od svých maminek opakované stopovačky alespoň po bytě a po zahrádce :-))...To je pak největší radost, když snaha slaví úspěch.

Mordování

19. července 2013 v 23:54 Společné zážitky - blog
Alenka ráda Barunku morduje..Bohužel se mi nedaří jí vysvětlit, že musí být opatrná...čím víc o tom mluvíme, tím je Alenka divočejší...začíná mě to docela trápit, mám pocit, že se něco děje a nevím co...Alenka se na Barunku přímo vrhá, mačká jí silou ručičky, dlaní jí tře obličej a bříško a Barunce nezbývá než začít křičet...snažím se Alenku přesvědčit, ať to nedělá, když to říkám v klidu, nevnímá mě, když se jí snažím chytit za ruce, aby přestala, tak se se mnou začne prát a je ještě divočejší...myslím, že to nedělá s úmyslem Barunce ublížit...ale asi se ještě s novou situací v rodině úplně nesrovnala :-((

Jednoručka

19. července 2013 v 23:33 Barunka
Mám rozdělené domácí činnosti, které je možné dělat jednou rukou a které dvěma..Pokud je Barunka spokojená v postýlce, tak neztrácím čas těma jednoručkovýma..např. vyklízení nádobí z myčky - jde pohodlně dělat s Barunkou v náručí..a Barunku to většinou baví...když už nechce ležet, spokojí se s tím, že se chová a rozhlíží se, co se zrovna děje...včera večer, když si Alenka přála palačinky a Barunka už byla hodně unavená jsem zjistila, že i pečení palačinek mohu v pohodě zařadit mezi "jednoručky"...a Barunka byla unešená, líbilo se jí, jak leji těsto na pánev, kapu přitom na sporák a obracím palačinku a pak jí jednou rukou roluji..vydržela v klidu celých deset kousků...zlatíčko :-)...a Alenka jen mlaskala...

Statek

18. července 2013 v 21:20 Společné zážitky - blog
Letošní léto jsme zahájily dovolenou na jihočeském statku poblíž Třeboně...Jela jsem já a Marti s dětma, Danda, babi s dědou, babi Danka a prababi. Pro Alenku nezapomenutelný zážitek. Celý pobyt byla jak v transu, byl problém jí donutit jíst, pít, dojít si na záchod, měla stálou obavu, by jí nic neuteklo. Zažili jsme stříhání ovcí, viděli čerstvě narozené telátko, prasátka všech velikostí, děti si chovaly králíčky, kuřátka, mordovaly kachničky. Na vše se smělo sáhnout, každé zvířátko se mohlo hladit. Alenka nejvíc času strávila u koňské stáje s koníky Cilinkou a Navarou. Koníky kartáčovala, pomáhala čistit stáj, krmila. Stále běhala za panem Kotrbou se soustavou otázek a prosem, my s Barunkou za ní vlály. Nakonec jezdila i na koníkovi, dokonce chvilku sama a dokonce i trochu spadla...to jsem měla nervy na pochodu a začla jsme se modlit, abychom to ve zdraví přežily. Když jsme odjížděly domů, Alenka plakala a já s ní...bylo mi jí líto, s koníčkama se nemohla rozloučit. Ještě týden po statku tesknila a přála si, abychom se tam odstěhovali...zážitek na statku v jejích očích předčil i moře.

Barunka - je mi 5 měsíců

17. července 2013 v 22:21
Už je mi pět měsíců, konečně mě začíná bavit pást hříbátka, už se dokonce na bříšku natahuji i po hračkách. Na zádíčkách se krásně natáčím na bok a umím už držet hračky a prohlížet si je. Nahlas se směji, když se mi opravdu něco líbí. Mám ráda čtení, líbí se mi číst si s maminkou a Alenkou dohromady a nejradši mám šustící knížku, kterou zbožňovala i Alenka. Usínám teď nejčastěji na bříšku a maminka mi u toho třepe na prdelku :-). Už mám 5,99 kg a 64 cm. Hezky povídám, nesnáším oblékání a nejradši mám mlíčko a koupání.

Hodina matematiky

17. července 2013 v 22:14 Alenka - blog

Ondráškovo obliba v písmenech a číslech je fascinující. Když jsme byli v Rudné, tak mi jednou ráno povídá: "Teto vzbudil jsem se dřív než mamina, tak jsem si počítal..Dopočítal jsem do třímístného čísla, ale už si nepamatuji do kterého (mluví velice spisovně)"...Nejsem si jistá, jestli Ondrášek ví, co je třímístné číslo a tak se ptám.."To jsi Ondrášku dopočítal třeba do stovky?" "Teto, sto je první třímístné číslo, já napočítal do vyššího třímístného čísla".

Už dokáže sčítat a odečítat a zvládne to i do záporných čísel, chtěl po mně příklady a pak mě též zkoušel..trošku se bojím, kdy na nás vytáhne logaritmické pravítko.

Alenka má pro jeho slabost pochopení a říká, že Ondráška miluje a chce si ho vzít za muže..Aby se přiblížila jeho zájmům, chtěla v Rudné po ránu pouštět pohádky o písmenech a začíná se též zajímat o písmena a čísla a chce vědět, jak se píší, aby Ondráška překvapila. Na chalupě Ondráškovi připravila obrázek z číslic...Ondrášek to rychle přehlídl a konstatoval: Ájo, ale jedničku, dvojku, trojku a čtyřku máš obráceně..pětka je správně.

Cestou metrem v Praze spolu hráli hádanky...Ondrášek navrhl, že on bude Alence dávat hádat zvířátka a ona zas bude dávat hádanky o písmenech...Na chalupě si pak spolu vykreslovali spojovací obrázky..Alenka kreslila a Ondrášek radil, který puntík s číslem je na řadě...Bezva spolupráce a nikdo jim to nemusel napovídat..umí se prostě krásně doplňovat...

Ale není to jen idylka...teď naposled na chalupě měli krizi, vymýšleli lumpárny, povzbuzovali se, jak nás neposlechnout a dost často se prali...prý se jen z legrace kočkovali, ale občas šlo opravdu do tuhého.