Říjen 2014

Ošklivé slovo

27. října 2014 v 23:29 Alenka - blog
Dnes mi Alenka v posteli šeptala:

"Mami, když se na mě tatínek zlobí, tak ho nemám ráda."
"Alenko to neznamená, že ho nemáš ráda, jen jsi v tu chvíli na něj naštvaná! Když se na Tebe zlobím já, tak si na mě taky naštvaná, že jo."
"To jo mami."
"Mami víš já má takové tajemství."
"A jaké tajemství Alenko?"
"Já ti to nemůžu říct, to je hrozně ošklivé slovo. Já si ho vždycky myslím, když se na mě zlobíte."
Trochu se vylekám, co to bude.

"Alenko, tak mi to řekni, neboj se."
"No já když se na mě zlobíte, tak Vám vždycky v duchu říkám Mamuno a Tatuno."

Zaškubě mě koutek.
"Alenko, ale to není přece nic tak hrozného."

"Ale je, to je jako když se zlobím na Barču, tak jí říkám Baruno a to je přeci ošklivé.."

Barunka - 20 měsíců

19. října 2014 v 22:42 Barunka
Barunka začíná opravdu rozvazovat také už má svojí hlavu a už to není ten truhlíček, co se nechá vše líbit. Spoustu věcí už umí říct, ale chvíli trvá, než člověk porozumí. Mluví již i v krátkých větách...např. žaluje: Ája tyty (Alenka se na mě zlobí) nebo Ája putý? a nasadí prosebný výraz...to když chce, aby jí Alenka něco půjčila...krásné slovo je např. OLÍK (rohlík) nabo OGI (Ondra) a KAKA (Rozárka). Když si chce hrát, tak zahlásí MAMI PIPI (znamená asi mami pojď), vede mě za ruku do pokojíčku a pak přikáže MAMI ŽAŽI (znamená zavřít dveře, abychom měli na hraní klid)...Přinese panenku a poručí MAMI OBI..(Mami oblíkni panenku). Její oblíbené zvířátko je teď kočička. Říká jí NAMN NAMN...(asi to znamená mňau mňau) a všude, kde kočičku vidí, tak nadšeně hlásí...zbožňuje svojí novou osušku s kočičkama, kterou dostala od nýřanský babi a také knížku o kočičce. Když si sedmeme, že budeme kreslit, tak hned zahlásí NAMN NAMN a chce, abych jí nakreslila kočičku a pak chce hned nakreslit ATÓ (auto). Krásně teď rozezná lidi v rodině a na fotkách identifikuje všechny babičky a dědečky. Lidé jí teď hodně zajímají a má radost, když může trávit čas i s někým jiným než jen s maminkou. Také se teď velice opičí po Alence. Napodobuje a chce dělat vše jako Alenka, bohužel trochu ztrácí soudnost, co může zvládnout. Chce chodit po obrubníkách stejně jako Alenka a hlavně nechce, abych jí držela za ruku...chce skákat do vody ze stupínku asi taky šipku a vůbec jí nevadí, že neumí plavat, chce jezdit na tobogánu, chce stříhat nůžkami, když stříhá Alenka, chce se sama houpat na houpačce bez opěrátka, krásně napodobuje, jak se Alenka zaklání a předklání, když se chce rozhoupat a hlavně nesnáší, když jí u toho zachraňuji, chce proskakovat obručí a dělat kotouly na matraci, chce skákat přes švihadlo, chce trénovat rozštěp a výmyk na hrazdě a spoustu dalších gymnastických cviků. Prostě Alenka je její velký vzor a já jen lítám a chytám Barunku, abych zabránila úrazu i když né vždy se mi to podaří a tak nám pořád někde rostou nějaké boule.

Parte

17. října 2014 v 9:59 Alenka - blog
Alenka už delší dobou přemýšlí o smrti. Stále řeší, jestli musíme všichni umřít, kdy se to stane, kolik nám bude let, kdo umře první a kolik bude Alence let, až my umřeme. Na hřiště chodíme kolem obecních vývěsek, kde jsou vystavená parte. Alenka už se několikrát ptala, co to je a pak měla vždy radost, když nebylo vystavené parte žádné, že nikdo neumřel. Naposled, když jsme šli kolem, tak se začala ptát:

"Mami a až umřeš, kde to musím říct, aby Tě sem taky pověsili?"
"Alenko, to se musí dojít na obecní úřad."
"A kde to je mami"
"To je Alenko tam, jak jsme byli s Barunkou na vítání občánků."

Alenka se slzami v očích na mě kouká:
"Maminko, ale to já nevím, kde je. Já tam netrefím, už si to nepamatuju."

Pohladila jsem jí po vlasech a vysvětlila cestu. To už jsem slzela i já, když jsem viděla, že Alenka to myslí opravdu vážně a už teď chce být dobře připravená i na ty nejsmutnější povinnosti.

Zážitky z prázdnin

5. října 2014 v 22:33 Společné zážitky - blog
Prázdniny jsou za námi a my můžeme říct, že jsme toho spoustu zažili.

ŘECKO - Alenka jela ještě před prázdninami s babi a dědou a Iblíčkama do Řecka. Alenka prvně byla 11 dní bez rodičů a prvně letěla letadlem. Vrátila se nadšená, dospělejší a zamilovaná. Užila si to prý krásně a bylo vidět, že po domově se jí ani moc nestýskalo. Doma se nám opakovaně rozplakala, když slyšela z rádila hudbu, která jí připomínala Řecko...stýskalo se jí hlavně po plavčíkovi, který jí ošetřoval puchýře na nožičkách a Alena se do něj zakoukala. Nám se doma dost stýskalo, dokonce i Barunce, která se bez Alenky a její hlučné společnosti doma vyloženě nudila a kňourala.

STATEK - Alenka si zopakovala výlet bez rodičů a s babi a dědou opět navštívila statek v Třeboni, kde jsme byli loni, ale letos jsme s odhlásili. Byly to jen tři dny, ale v Alence zanechal statek opět nezapomenutelný dojem.

VIZOVICE a BESKYDY - Na rodinnou dovolenou jsme se letos vypravili do Beskyd s partou kamarádů z gymplu. Spojili jsme cesty a jeli jsme již v předstihu se Zdendou a Jindrou do Vizovic, kde oni navštívili každoroční festival. My se tedy od Vizovic drželi dál a tůrovali jsme kolem Baťova kanálu. Povedlo se nám řádně promoknout při hledání kešky, zvládli jsme cyklisticko-kočárkový výlet a "metaloví" tatínkové povozili děti na pramičce. Poslední den jsme zavítali do Zlínské ZOO a Alenka s tatínkem zvládla načíchnout i metalovou atmosféru. Moc se jí to líbilo a od té doby mě nutí, abych jí v autě místo svého oblíbeného Blaníku pouštěla Eluvietie. Pak už jsme se rozloučili s metalem i s Iblíčkama a přesunuli se do Beskyd. Bylo krásně, tak jsme si užívali koupání, navštívili jsme lanové cestrum, kde Alenka zvládla dvě dráhy, já se též nechala přemluvit a málem jsem vypustila duši a přísihala si, že už nikdy více. Vydrápali jsme se na Radhošť, navštívili muzemu v Kopřivnici, ponocovali jsme včetně větších dětí a užívali si.

CHALUPA - letos jsme na chalupě konečně trávili mnohem více času než v loňských letech. Konečně jsme mohli bydlet v novém domečku a tak jsme snáze překonali i výkyvy počasí. Dětem se na chalupě hrozně líbí a stále se tam rádi vrací. Lítají celé dny venku, nenudí se ani minutu. Barunka s Rozárkou okupují hlavně pískoviště, houpačky a občas se trochu přetahují o kočárky. Alenka s Ondráškem stále loví a hledají nějaká drobná zvířátka (ještěrky, houseky, žabky, koníky, sarančata), vzájemně si připravují stopovačky, hrají si na indiány a občas se trochu poperou. Letos byla na chalupě i hojná borůvková a houbová úroda a hledání hub děti docela nadchlo. Asi největší úspěch mělo lovení indicií k pokladu, které jsme starším dětem nachystali přímo v lese.

Na závěr prázdnin jsme zvládli ještě nějaké výlety (Radyně, Techmánie, ZOO Praha, Kdyně, cirkus) a tak můžeme letošní prázdniny označit za vydařené.